Doporučená literatura

Co psát do čtenářského deníku?

Název

Autor (případně ilustrátor)

Žánr (dobrodružná literatura, literatura s dětským hrdinou, poezie, pohádka apod.)

Hlavní postavy

Stručný děj

Hodnocení

ANDERSEN, H. Ch.: Pohádky

AŠKENAZY Ludvík: Putování za švestkovou vůní, Cestopis s jezevčíkem

BARRIE, J. M.: Peter Pan

BASS Eduard: Klapzubova jedenáctka

BATLIČKA, O.: Na vlnách odvahy a dobrodružství

BĚHOUNEK František: Kniha robinsonů

BLYTONOVÁ Enid: Správná pětka

BRAUNOVÁ, P.: Borůvkové léto s Terezou,Tramvaj plná strašidel

BRUKNER Josef: Obrazárna

BŘEZINA Thomas: Učitel z vesmíru

BŘEZINOVÁ Ivona: Začarovaná třída

CARROLL, L.: Alenčina dobrodružství

CARTER Forest: Škola malého stromu

COOPER, J. F.: Poslední mohykán

ČAPEK Karel: Devatero pohádek

ČAPEK Josef: Povídejme si, děti

DAHL Roald: Karlík a továrna na čokoládu, Danny, mistr světa, Matylda, Čarodějnice, Jakub a obří broskev

DOSKOČILOVÁ Hana: Damoklův meč, Diogénes v sudu

DOUGLES, A.: Stopařův průvodce galaxií

DRDA Jan: České pohádky

DRIJVEROVÁ Martina: České dějiny očima psa,Domov pro Marťany, Táta k příštím Vánocům, Táta nemá smutky rád, Táta pro radost i pro zlost

DVOŘÁKOVÁ Petra: Julie mezi slovy

DURREL Gerald: Mluvící balík, Oslí spiknutí

ENDE Michael: Děvčátko Momo a ukradený čas

ERBEN, K. J.: Pohádky

FOGLAR Jaroslav: Chata v Jezerní kotlině, Hoši od Bobří řeky, Dobrodružství v temných uličkách, Rychlé šípy, Jestřábe, vypravuj

FRYNTA Emanuel: Písničky bez muziky

GAARDNER, J.: Kouzelný kalendář, Jako v zrcadle, jen v hádance

GOSCINNY, R.: Mikulášovy patálie

GRIMM Jacob a Wilhelm: Pohádky bratří Grimmů

HALAS František: Před usnutím

HAUFF, W.: Pohádky

HORÁK Jiří: Český Honza, Čarodějná mošna

HOSTOMSKÁ Anna: Příběhy, pověsti a pohádky paní Hudby

HRUBÍN František: Pohádky tisíce a jedné noci, Modré nebe

HUDEC Ivan: Báje a mýty starých Slovanů

HULPACH Vladimíř: Návrat opeřeného hada

IBBOTSONOVÁ Eva: Tajemství 13. Nástupiště

JANSSONOVÁ Tove: Čarodějův klobouk

JIRÁSEK Alois: Staré pověsti české

KAHOUN Jiří: Školník Kulda je jednička

KAINAR Josef: Nevídáno, neslýcháno

KIPLING Rudyard: Kniha džunglí, Bajky a nebajky

KASTNAR Erich: Luisa a Lotka

LADA Josef: Bajky

LEVIS, C. S.: Letopisy Narnie

LINGRENOVÁ Astrid: Bratři Lví srdce, Lotta z Rošťácké uličky

MacDONALDOVÁ Betty: Paní Láryfáry

MACOUREK Miloš: Mach a Šebestová v historii, Pětka z přírodopisu a jiné macourkoviny

MAREŠOVÁ Dana: Plivník

MAY Karel: Vinnetou

NĚMCOVÁ, Božena: Velká kniha pohádek

NEPIL František: Já, Baryk, Pět báječných strýčků

NESBO Jo: Doktor Proktor

NIKL Petr: Pohádka o rybitince

NORTONOVÁ, M.: Pidilidi

NOSOV Nikolaj: Neználek

OLBRACHT Ivan: O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách, Ze starých letopisů

PAVLÁT Leo: Osm světel

PETIŠKA Eduard: Příběhy, na které svítilo slunce

PLEVA, J. V.: Robinson Crusoe

POLÁČEK Karel: Bylo nás pět

PROCHÁZKOVÁ Iva: Středa nám chutná, Červenec má oslí uši, Čas tajných přání, Soví zpěv, Pět minut před večeří

QUESNEL Alain: Indiáni

RAGATHE Gilles: Vikingové

RANSOME Arthur: Boj o ostrov, Trosečníci z Vlaštovky, Holubí pošta

ROWLINGOVÁ, J. K.: Harry Potter

RUDOLF Stanislav: Metráček, Nebreč, Lucie

SEIFERT Jaroslav: Maminka

SEKORA Ondřej: Kronika města Kocourkova

SIMMEL, J. M.: Moje matka se to nikdy nesmí dozvědět

SKÁCEL Jan: Pohádky z Valašského království, Kam odešly laně

SLÁDEK, J. V.: Zlaté slunce, bílý den

STEKLAČ Vojtěch: Pekelná třída, Boříkovy lapálie

STEVENSON, R: L.: Ostrov pokladů

SVĚRÁK Zdeněk: Tatínku, ta se ti povedla

ŠMAHELOVÁ Helena: Já a moji drazí

ŠRUT Pavel: Ezopovy bajky, Lichožrouti, Pan Kdybych hledá kamaráda, Prcek Tom, Dlouhán Tom a jiné velice americké pohádky

ŠTORCH Eduard: Bronzový poklad, Lovci mamutů, Minehava

THORVALTOVÁ Kerstin: Jonáš a láska

THURBER, J.: Třináctery hodiny

TRAVERS, P. L.: Marry Poppins

TOLKIEN J. R. R.: Hobit, Tulák Rover

TURNOVSKÁ, J.: Kamarádi

TWAIN Mark: Dobrodružství Toma Sawyera

VERNE Jules: Dvacet tisíc mil pod mořem, Dva roky prázdnin, Cesta kolem světa za 80 dní

VODŇANSKÝ, J.: Šlo povidlo na vandr

WALLAMS David: Babička drsňačka, Malý miliardář

WEBER Ken: Detektivní příběhy s otevřeným koncem

WERICH Jan: Fimfárum

WILDE Oscar: Šťastný princ a jiné pohádky

ZINNEROVÁ Markéta: Tajemství proutěného košíku, Indiáni z Větrova

ZAPLETAL Miloš: Sedmička

ŽÁČEK Jiří: Aprílová škola, Krysáci, Dobrý den, dobrou noc