KDYŽ SE ŘEKNE TECHNOPLANETA

Technoplaneta je totiž šifrovací hra pro děti základní školou povinné, či děti navštěvující víceletá gymnázia odpovídající ročníkům základní školy. Nejprve musí všechna přihlášená družstva/týmy projít úspěšně internetovou částí. Právě v této části může s radou či pomocí přispět kdokoli. Důležité je naučit se hledat způsob, jak šifru vyřešit. Nejlepší týmy jsou pak pozvány na finále, které se koná v některém z lesoparku v Praze. Na finále tak soutěžící zápasí nejen se šiframi, ale i s mapou, orientací v terénu a dost často i s počasím. První ročník této hry proběhl v roce 2006. Tehdy ji hráli pouze žáci základních škol a gymnázií z Prahy. V roce 2007 se jim tam vloudilo mimopražské družstvo, a to Smetanka ve složení Pavel Vrba, Petr Hrubeš, Filip Zelinka, Jan Bouška a Petr Uchytil, který byl pro finále nahrazen Věrou Korbelovou. Pokud jsou vám ta jména povědomá, je to v pořádku, neboť se jednalo o partu dětí ze Skutče. Tehdy z 20 týmů skončili na 14. místě. Díky nadšení z celého průběhu soutěže dokázali získat pro další ročníky spoustu dětí. A tak se v roce 2008 do Prahy na finále vydalo ze Skutče už rovných 19 dětí. Tým kapsaklubaci ve složení Jan Odehnal, David Profous, Lenka Šmahelová, Šárka Tláskalová a Jakub Talácko sice nedošel do cíle, ale skončil na krásném 5. místě. Smetanka v lehce pozměněném složení spolu s Borci, které reprezentovali Míša Drábková, Helena Pondělíčková, Veronika Odehnalová a Ládíček Netolický, se umístili na 6. až 8. místě, a Extrémové ve složení Miroslav Čáp, Jakub Šmahel, Jiří Kosař, David Vrátil a Pavel Vodička na 9. místě. Opět z celkového počtu 20 týmů ve finále. Rok 2009 už byl výrazně náročnější, do hry se zapojilo více týmů z celé ČR (7 gymnázií a 16 základních škol), ale tiež zo Slovenska (gymnázium z Bratislavy). Do finále postoupilo nejlepších 31 týmů. Ze Skutče tehdy vyjely dva týmy, již známá Smetanka, opět v lehce pozměněném složení, a pittbulci (v roce 2008 vystupovali pod názvem kapsaklubaci). Ani tento rok se jim nepodařilo dojít do cíle, nicméně Smetanka zvládla 6 úloh z 9 a pittbulci 4 úlohy. Toho roku do cíle došly pouze 3 týmy a dalších 20 týmů pokořilo jen 6 úloh. Pro oba naše týmy to byl poslední ročník. Smetanka byla již tvořena žáky 9. ročníku a pittbulci se už vícekrát nedokázali dopracovat do finále. Smetanku tentokrát tvořili Fííďa Zelinka, Věrka Korbelová, Veruší Odehnalová, Páája Aksler a Mishelína Drábková. V roce 2010 se do finále probojoval tým Smetáci, původně Extrémové, v tomto roce však ve složení Jirka Kosař, David Profous, Lenka Šmahelová a David Vrátil. Ačkoli splnili 9 úloh z 10, umístili se až na 14. pozici z 38 týmů účastnících se finále. Na finále byl vybrán na tzv. divokou kartu tým X-Men ve složení Michal Kreheľ, Marin Ligr, Daniel Korbel, Monika Šípková a Karina Sotonová. Těm se na finále moc nedařilo a dalších ročníků se již neúčastnili. Nová éra se začíná odehrávat v roce 2011. Starší žáci totiž „vymřeli“ už při internetovém kole a ve hře zůstaly jen dva týmy mladších žáků pod vedením Mgr. Zdeňky Štěrbové. Do finále tak postoupily tým Poměnky ve složení Eliška Pečenková, Simča Jelínková, Míša Sperátová, Kristýna Jiroutková, Sylva Profousová a tým Správná pětka, kterou nakonec tvořili jen Adéla Bohatá, Lucie Šinkorová, Zdena Novotná a Tomáš Rybenský. Ačkoli to byli „špunti“, ve finále se neztratili. Poměnky zvládly 9 úloh z 11 a Správná pětka 8 úloh. Ze 49 týmů účastnících se finále tak skončili na 40. a 46. místě. V roce 2012 se z obou výše jmenovaných týmů vytvořil tým jeden se jménem LOLKY. Ačkoli s přehledem prošly internetovým kolem, na finále se nejelo, neboť se termín kryl s ozdravným pobytem v Chorvatsku. Lolky si vše vynahradily v roce 2013, kdy se jako první tým od nás dostaly až do cíle! Tým tvořily Sylvie Profousová, Zdeňka Novotná (tehdy s pajdavou nohou), Michaela Sperátová, Michaela Filáčková a Barbora Nováková. Tehdy došlo do cíle rekordních 24 týmů z celkového počtu 42 a naše děvčata došla na 20. místě. Organizátorům se to moc nelíbilo, a tak v dalších letech opět přitvrdili. O rok později (2014) došly do cíle pouze tři týmy a naše Lolky skončily až na 39. místě z celkově 50 týmů. Změnila se i skladba hráčů. Internetového kola už se účastnilo 19 gymnázií a 27 základních škol. Lolky tentokrát tvořilo seskupení Sylva Profousová, Zdeňka Novotná, Simona Jelínková a Michaela Sperátová. Možná to bylo i tím, že v týmu během finále došlo k rozepři, která se v roce 2015 projevila vzniknutím dvou týmů. Kromě Lolek na finále poprvé vyrazil i tým Mamlasové ve složení Míša a Zuzka Sperátovy, Adéla Burešová, Monika Šťavová. Do cíle tentokrát nedošel ani jeden tým, ale s odstupem času se jednalo o velmi důležité předání pomyslné štafety, kterou kdysi zahájil tým Smetanka. Pro Lolky to bylo poslední klání, které nebylo příliš úspěšné a zakončené 30. místem ve finále. Pro Mamlasy to byla první ochutnávka, která nedopadla vůbec špatně, neboť se umístili na krásném 23. místě z celkového počtu 50 týmů účastnících se finále. V tomto roce se internetových kol účastnilo 25 gymnázií a 26 základních škol. S dalším rokem (2016) se složení týmu Mamlasů mírně změnilo, ubyla Míša a přidali se Radek Janáček a Lukáš Netolický. Vznikl také tým catswhiskersrforever tvořený Kateřinou Burešovou, Alžbětou Doležalovou, Andreou Pavlištovou, Andreou Sejkorovou a Michaelou Uličnou. Ani tento rok nebyl příliš úspěšný, neboť do cíle ani jeden z týmů nedošel. Mamlasové skončili na 22. místě a „kočičky“ na místě 42. z celkového počtu 53 týmů ve finále (Mamlasům chyběla do cíle už jen jedna úloha). Avšak v roce 2017 se Mamlasům podařilo dojít do cíle na krásné 11. pozici (a jen mezi námi, zářili mezi gymnázii jako první základní škola v cíli moc krásně…). Tým TOP 5, což jsou jen přejmenované „kočičky“, došel na 36. pozici z celkového počtu 51 týmů účastnících se finále. V tomto roce už se internetového kola účastnilo 26 gymnázií a 33 základních škol. Po poměrně hladkém internetovém kole (což se tedy nedá říci o posledním, tedy 5. kole) v letošním roce jsem doufala, že Mamlasové pokoří i tu desítku a na finále skončí na jednočíselné pozici. Ve chvíli, kdy jsem se dověděla, že z Gymnázia Třídy Kapitána Jaroše z Brna bylo na finále pozváno 8 týmů, mi bylo jasné, že to bude velmi tvrdý boj. Mamlasové opět potvrdili svoji kvalitu a do cíle došli, nicméně tentokrát až na 14. místě a jako druhá základní škola. Do cíle letos došlo 16 týmů z těchto škol: 1. Gymnázium Grösslingová, Bratislava, 2., 3. a 7. Gymnázium Jana Keplera, Praha, 4. až 6. a 9., 10. a 12. Gymnázium třída Kapitána Jaroše, Brno, 8. ZŠ T. G. Masaryka, Opava, 11. Církevní gymnázium, Plzeň, 13. a 15. Biskupské gymnázium, Brno, 14. Základní škola, Skuteč, 16. Gymnázium a ZUŠ Šlapanice. Ocitli jsme se tak opět ve velmi milé společnosti a za to patří Mamlasům na jejich posledním Technoplanetovém klání obrovský DÍK! Z rozpadlé TOP 5 se zrodil tým Egorističtí Skutčové ve složení Kateřina a Matěj Burešovi, Andrea Sejkorová, Tereza Veselá a Matouš Bohatý, kteří si letos také polepšili a skončili na 27. místě. Všem, kdo se jakýmkoli způsobem do Technoplanety zapojili a zkoušeli ji řešit, MOC DĚKUJI! Kdybych měla jmenovat úplně všechny, vydalo by to na další velmi dlouhý odstavec. Byli jste pro mě hnacím motorem ve chvílích, kdy už jsem chtěla tuto soutěž vzdát a dál se jí nevěnovat. Sami víte, jak moc je náročná, a také víte, že nejtěžší je projít internetovým kolem a hlavně vytrvat. Také mnozí z vás pochopili, že není možné ji řešit sólo. Jeden člověk na ni prostě nestačí. I to byl důvod, proč některé týmy skončily už v internetové části a do finále se tak nedostaly. Nicméně účast ve finále, to není jen třešnička na dortu, to je obrovské pochutnání, které trvá ještě dlouho po té, co finále skončí (i když nám často do cíle ještě nějaký ten kousek chyběl…). Mgr. Eliška Leopoldová Více informací a fotografií na www.technoplaneta.cz