CENTRUM BOHUSLAVA MARTINŮ V POLIČCE

V koloběhu života je člověk stále na cestě. Střídá dny sváteční a všední, zábavu s přemýšlením, výjimečné okamžiky s těmi běžnými. Ani naši předkové ve vzácném volném čase v období zimy a chladného začátku jara neseděli za pecí. Provozovali lidové zábavy a zvyky, v nichž různými formami chtěli zajistit dobrou úrodu a zdar nového hospodářského roku pro celou venkovskou pospolitost. Jarní výstava ve třídě Bohuslava Martinů nám ukázala, jak vznešeně se lidé oblékali na krásné bály a do rozpustilých maškar se zase strojili při karnevalech a do masopustního průvodu. Seznámili nás s prastarými obchůzkami vynášení smrti, s honěním Jidáše i s velikonočním koledováním, zmíněno bylo pálení čarodějnic. Připomněli nám vážný a náboženský charakter postu a Velikonoc, kdy lidé procházeli křížové cesty v kostele nebo v přírodě a kdy rozjímali nad utrpením Ježíše Krista při sledování pašijových her. V posledních letech v našich obcích tyto zvyky nevážné i vážné ožívají a přinášejí společný prožitek všem obyvatelům. Na výstavě jsme např. viděli: masopustní masky zapůjčené z Kamence, fotografie venkovní křížové cesty „na Jelínku“ u Poličky nebo záběry z pašijové hry ze Žďáru nad Sázavou. Žáci si vyzkoušeli kostýmy a masopustní masky. Ve výtvarné dílničce jsme si vyrobili dekoraci v podobě kytičky.

Chcete prožít jeden den ve středověku? Tak se přijďte podívat na stejnojmennou interaktivní výstavu, kde si můžete vše sami vyzkoušet, osahat a očichat. Čeká vás „den“ plný zajímavých aktivit od ranního oblékání až po večerní modlitbu. My jsme si oblékli gotický oděv nebo kroužkovou košili, ozdobili se čelenkou se závojem a nasadili si rytířskou přilbu, potěžkali meče a bijáky, přičichli si k dobové voňavce a zjistili jsme, jak „voněla“ středověká ulička. A to není zdaleka vše! Stali jsme se se písařem ve scriptoriu, vyzkoušeli si pečetění a náročnou práci iluminátora, vytvořili vlastní mozaiku ve vitrážovém okně, nasedli na koně. A samozřejmě jsme se dozvěděli mnoho zajímavostí z každodenního života ve středověkém městě.

Fotogalerie